Slow life

Slow life w każdej dziedzinie życia

Współczesny rytm życia daje się we znaki naszym ciało i duszom. Pędząc przed siebie, tracimy zdrowie i sens życia. Eksploatujemy siebie, nie myśląc o konsekwencjach w przyszłości, podobnie jak przez lata eksploatowaliśmy naszą planetę. Ruch slow life jest coraz bardziej popularną alternatywą dla szybkiego życia w mieście i łączy osobiste dążenie do szczęścia z dbałością o innych i środowisko.

Slow food

Jedzenie wydaje się czynnością, którą najłatwiej zacząć wykonywać w duchu slow, ponieważ jest jedną z życiowych przyjemności, na które pozwalamy sobie często, żeby odpocząć. Kuchnia inspirowana takimi wartościami, jak jakość, celebracja posiłków czy uważność to nie tylko nowy styl kulinarny, który można zastosować pod każda szerokością geograficzną, włączając regionalne przysmaki i metody wytwarzania żywności. Za ideą slow food idą też takie przekonania, jak to, że równie ważny jak sposób gotowania jest sposób spożywania posiłków. Zwolennicy ruchu lubią celebrować posiłki razem z celebrowaniem spotkań, a kuchnia „współdzielona”, łącznie z pomysłem organizowania spotkań kulinarnych zamiast tradycyjnych imprez, często wiąże się z sięganiem po kuchnie tradycyjne, produkty z najbliższej okolicy i fair trade. W kuchni slow równie ważny jak jedzenie jest człowiek.

Slow gardening

Wydaje się, że nie ma nic bardziej oczywistego. Uprawa roślin często traktowana jest jako wyciszające hobby. Slow gardening to jednak coś więcej. To również ogródki społeczne, wspólnotowe wytwarzanie żywności, gdy dbałość o jakość idzie w parze z dbałością środowisko naturalne. Ogrodnictwo w rytmie slow to też sięganie po nieco przykurzone metody uprawy, które łączą ekologię i ruchy prospołeczne.

Slow fashion

Jedna z najbardziej obciążających dla środowiska dziedzin współczesnej gospodarki, dzięki ruchowi slow zyskała nowy wymiar. Poza dbałością o jakość ubrań, o przemyślane kolekcje, gdzie troska o środowisko i powrót do zapomnianych, powolnych metod wytwarzania ubrań idą w parze z nowoczesnym designem, slow fashion to również ucieczka przed wielkimi centrami handlowymi do malutkich, klimatycznych butików i przyjaznych dla klienta sklepów internetowych. Chyba w żadnej innej dziedzinie ruchu slow nowy sposób wytwarzania nie jest równie ważny jak sposób kupowania.

Slow fitness

Powrót do idei sportu jako rekreacji, a nie sprawnościowego poprawiania wyników i sposobu na poprawę wyglądu, zakwitł nie tylko w klubach fitness, ale też w parkach. Takie dyscypliny jak joga czy tai chi z miejsca kojarzą się z wyciszeniem. W idei sportu w stylu slow mieści się jednak też jazda na rowerze miejskim, spacery czy sporty grupowe angażujące grono przyjaciół i rodziny.

Slow sex

Kolejna z życiowych przyjemności ma długą tradycję w stylu slow, związaną z orientalnymi technikami sztuki miłosnej, na przykład, z miłością tantryczną czy kamasutrą. W kontekście współczesnej pogoni za sukcesem i osiągnięciami powolny seks nabrał jednak nowych kolorów. Stał się dziedziną, gdzie można odpuścić sobie myślenie zadaniowe i do niedawna najpopularniejszy temat licznych poradników, czyli orgazm, przestał liczyć się tak bardzo, jak budowanie zmysłowej więzi między partnerami.

Slow business i slow managment

Dziedzina aktywności zawodowej, a już zwłaszcza świat biznesu, wydaje się chyba ostatnim miejscem, gdzie współczesny, zapracowany, goniący za coraz lepszymi wynikami w swojej karierze człowiek zdecyduje się zwolnić. Okazało się jednak, że świat korporacji wiele zyskał na wypracowaniu podejścia, dzięki któremu w środowisku, gdzie zawsze krąży widmo deadline’u, ludzie zaczną czerpać z pracy więcej prawdziwej satysfakcji. Podstawą idei slow w pracy i biznesie jest specjalne traktowanie czasu. Przestał on być zasobem wymienianym na pieniądze, a stał się możliwością do wykorzystania. Nowym hasłem stało się „szybciej nie znaczy lepiej”.