minimalizm w domu 3

Przytulny minimalizm

Minimalizm jest funkcjonalny i można go połączyć z aranżacją wnętrz w innych stylach. Dzięki temu nie stał się jedną z przemijających wnętrzarskich nowinek i jego pięć minut trwa do dziś. Niestety, minimalizm bywa też chłodny, a nawet surowy, co nie zawsze odpowiada naszym codziennym potrzebom. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym minimalistyczny wystrój może stać się bardziej przyjazny.

Światło

Dobre rozmieszczenie punktów świetlnych pomaga sterować nastrojem w pomieszczeniu. Dodatkowo lampy, lampki czy świece kreują przytulne kąciki, które zachęcają do odpoczynku. Nawet minimalistyczne wnętrze z ograniczoną ilością sprzętów i dominującą rolą otwartej przestrzeni zyskuje na domowej atmosferze, gdy można w nim zanurzyć się w spokojnej lekturze.

minimalizm w domu 2 1024x683 Przytulny minimalizm

Kolor

Dekoracje utrzymane w ciepłych tonacjach naturalnych brązów czy zgaszonej żółci mogą wprowadzić nie tylko łagodniejszą atmosferę do minimalistycznego wnętrza, ale też zagrać w nim światłem. Jeśli decydujesz się na bardzo ograniczoną paletę kolorów w swoim wnętrzu, wybierz ich cieplejsze wersje. Uważaj zwłaszcza na biel. Duża ilość jej zimnego odcienia sprawia, że pomieszczenie wydaje się sterylne, ale złamana biel nie pozostawia już takiego wrażenia. Unikaj też wyrazistych kontrastów i wybierz raczej stonowane zestawy barw.

Dodatki

Zestaw do „ocieplania” nastroju dla początkujących wygląda następująco: świece, poduszki, koce. Jeśli chcesz utrzymać minimalistyczny styl wybierz zaledwie kilka takich elementów i zwróć uwagę na ich formę. Zamiast wymyślnego świecznika – proste świece, zamiast stosu kocyków – jeden duży pled. Możesz za to zaszaleć z fakturą i rozmiarami. Zwłaszcza celowo przeskalowane cechy takie, jak wyrazisty splot tkaniny czy poduszka ogromnych rozmiarów świetnie zgrają się ze stylem minimalistycznym. Spełnią doskonale swoją rolę, zachęcając do wypoczynku, będą wyrazistym dodatkiem do wnętrza, a ponadto wprowadzą szczyptę humoru do aranżacji. Poczucie, że wnętrze nie jest bezosobowe, ale uszyte na miarę wprowadzają również dodatki z historią. Nie muszą grać pierwszych skrzypiec, rzucać się w oczy, mogą pozostać w przytulnym cieniu i cieszyć przede wszystkim domowników.

Minimalizm w domu 671x1024 Przytulny minimalizm

Faktury

Zamiast lśniących, „zimnych” powierzchni – sprzęty i dodatki o ciekawej fakturze, na której pięknie tańczy światło. Wykorzystaj puszyste, miłe w dotyku tkaniny. Zróżnicowanie materiałów dodaje charakteru i wdzięku aranżacji.

Natura

Drewno, kamień i glina wprowadzą do minimalistycznego wnętrza swoją bezpretensjonalną urodę, ale również sprawią, że wyda się ono bardziej przyjazne. Ich naturalne, w większości łagodne barwy sprawią, że nasze zmysły odpoczną. Duże znaczenie dla atmosfery wnętrza ma również obecność roślin, które są przy okazji domową fabryką tlenu. Jeśli mamy ochotę przełamać minimalistyczny styl właśnie za pomocą roślin, możemy sobie pozwolić na prawdziwe szaleństwo. Trend „urban jungle” świetnie sprawdza się we wnętrzach, w których formy mebli i dodatków nie dominują nad wrażeniem przestrzenności i swobody ruchu.

RELATED POSTS