Studia

Obrona pracy magisterskiej – jak wygląda?

Posted by Kasia

Dla każdego studenta obrona dyplomowa jest najważniejszym egzaminem przez cały okres studiów na Alma mater. Jest to absolutnie uzasadnione, ponieważ od pomyślnej prezentacji pracy magisterskiej/licencjackiej, zależy ostateczna ocena studenta i otrzymanie dyplomu. Również jest to pewnego rodzaju podsumowanie życia studenckiego i całego okresu edukacji. Jeśli jesteś na magistraturze, to pewnie wiesz, jak mniej więcej wygląda obrona pracy dyplomowej, gdyż przechodziłeś przez to na licencjacie. Jednak warto odświeżyć sobie pamięć, żeby nie stresować się, a być pewnym siebie i z uśmiechem na twarzy przejść przez te wyzwanie.

Formalności obrony pracy magisterskiej

Formalności obrony pracy magisterskiej polegają na tym, że musisz załatwić takie rzeczy jak karta obiegowa, płyta lub pendrive z dwoma wersjami pracy magisterskiej (jeden plik w formacie word, drugi tekstowy) oraz zdjęcie do dyplomu wraz z opłatami. Te wytyczne się różnią w zależności od uczelni, dlatego warto zajrzeć na stronę swojej uczelni, żeby się upewnić, czy wszystko się zgadza. Niektóre uczelnie wciąż mają system indeksowy, dlatego sprawa wygląda nieco inaczej. Po uzyskaniu wszystkich ocen, należy oddać go do dziekanatu, albo zabrać ze sobą na obronę. Informacje dotyczące kwestii indeksu otrzymasz w swoim dziekanacie. Natomiast termin obrony zazwyczaj ustala się razem z promotorem. 

Czym się różni obrona pracy magisterskiej od obrony pracy licencjackiej?

Podstawowa różnica polega przede wszystkim na tym, że pisanie pracy magisterskiej wymaga od studenta większej samodzielności w rozwiązywaniu różnorodnych zadań, które się pojawiają w trakcie wybrania odpowiedniej literatury lub instrumentów i narzędzi badawczych. Poza tym, one różnią się objętością – zwykle minimalna objętość pracy magisterskiej wynosi 70 stron. Często promotorzy zwracają większą uwagę nie na jej objętość, lecz na treść i merytorykę. Jednak zdarzają się przypadki, gdy promotor nie uznaje pracy magisterskiej, która zawiera mniej niż 80 stron. Zaleca się wcześniejsze omówienie ilości stron z promotorem, ponieważ to pomaga w zaplanowaniu rozdziałów i podrozdziałów, tym samym chroni nas przed zajściem późniejszych nieporozumień. 

Gdybyśmy chcieli podsumować różnice pomiędzy pracą magisterską a licencjacką, dotyczyłyby one przede wszystkim następnych aspektów:

  1. Metodologia badań. Student, podchodzący do obrony pracy magisterskiej, powinien wykorzystać szeroki zakres metod, które są odpowiednie dla danej dyscypliny. Natomiast przy pisaniu pracy licencjackiej nie jest to konieczne.
  2. Konkretyzacja tematu. Temat pracy magisterskiej musi być bardziej ambitny niż w przypadku pracy licencjackiej. Poza tym powinien być sprecyzowany i wyraźnie zaznaczony, co wymaga głębokiej wiedzy w zakresie badanego problemu. 
  3. Twórcze i samodzielne opracowanie. W porównaniu do pracy licencjackiej, praca magisterska wymaga od autora przestudiowania literatury fachowej, w tym literatury zagranicznej. Co więcej, musi ona zawierać własną analizę studenta oraz spełniać naukowy charakter – powinna być oparta na bogatych , zróżnicowanych i aktualnych źródłach naukowych. 

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę podczas przygotowania się do obrony pracy magisterskiej?

Przede wszystkim na swój ubiór. Jest to formalna uroczystość na której zobowiązuje tak zwany “dress code”. Lepiej ubrać się zgodnie z klasyką, czyli przeważnie w kolory czerni i bieli. W przypadku facetów garnitur będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli podchodzisz do obrony latem lub na początku września, kiedy temperatura jest dość wysoka, możesz założyć koszulę z krótkim rękawem. Natomiast w przypadku kobiet lepiej postawić na skromność. Głębokie dekolty, krótkie spódniczki oraz wysokie obcasy zdecydowanie odpadają. Sukienki oraz spódniczki długości midi, zwykłe proste spodnie oraz ładna biała koszula na pewno będą najlepszym rozwiązaniem. 

Również należy pamiętać o upominkach dla komisji oraz promotora. Najczęściej studenci się zrzucają na kwiaty oraz koszyk ze słodyczami, kawą i owocami. Jest to dobry moment żeby wyrazić swoją wdzięczność przez taki miły gest. 

Musisz pamiętać, że komisja nie chce Cię oblać, dlatego nie masz się czym stresować. Kiedy będzie Twoja kolej na obronę, weź głęboki oddech, uspokój się i z uśmiechem przywitaj się z egzaminatorami. To od samego początku rozluźni atmosferę i Ty bez wątpienia uzyskasz status magistra. Powodzenia!