joga

Joga – fakty i mity

Joga nie tylko sprzyja utrzymaniu sprawności fizycznej, ale też pomaga w wielu mniej lub bardziej poważnych dolegliwościach. Fantastycznie wpływa na kondycję kręgosłupa i problemy z mięśniami. Wzmacnia odporność. Wycisza, poprawia nastrój, sprzyja koncentracji. Niestety, wiele osób rezygnuje z prób ćwiczenia jogi ze względu na krążące o niej mity. Czas się z nimi rozprawić!

Joga jest przeznaczona tylko dla wysportowanych osób

Patrząc na zdjęcia i filmy doskonale zbudowanych instruktorów, którzy wykonują trudne ćwiczenia, można dojść do wniosku, że tylko osoby bardzo elastyczne i bez najmniejszych problemów ze zdrowiem mogą zacząć ćwiczyć jogę. Tymczasem jogę można zacząć uprawiać w każdym wieku i mając za sobą zarówno amatorskie bieganie, jak i profesjonalne wygrzewanie kanapy przed telewizorem. Powolny, ale skuteczny trening zmienia ciało.

joga natura 1024x683 Joga – fakty i mity

Joga jest nudna i przeznaczona dla osób, które potrafią się ekspresowo wyciszyć

Ćwiczenie jogi z czasem usprawnia przechodzenie w stan skupienia i relaksu, co znacznie poprawia samopoczucie, wzmacnia nas w walce ze stresem czy pozwala wygrać z bezsennością. Trening koncentracji idzie w parze z treningiem fizycznym. Nie musisz jednak od razu rozpływać się w błogim nastroju. Istnieją różne style uprawiania jogi. Spokojna metoda Iyengara. Bikram praktykowana w nagrzanej sali, która pomaga się wypocić w trakcie treningu. Dynamiczne style ashtanga, vinyasa flow, beat joga. Możesz również ćwiczyć jogę z partnerem albo zacząć czerpać radość z jogi uprawianej na hamakach.

Joga jest dla nawiedzonych

Kadzidełka. Hinduska muzyka. Dziwne rytuały i idące za nimi wierzenia niezgodne z tradycją, w której przyszło ci dorastać. Egzotyczna oprawa może być obecna w celu uatrakcyjnienia ćwiczeń, ale może być też związana z określonym światopoglądem. Dla niektórych osób staje się częścią większej całości, gdzie istnieje też płaszczyzna duchowa czy religijna, ale nie jest to konieczne. Możesz ćwiczyć jogę i nawet nie interesować się jej tradycją. Jeśli określony charakter szkoły kłóci się twoimi oczekiwaniami i poglądami, po prostu zmień nauczyciela.

yoga class 1024x779 Joga – fakty i mity

 

RELATED POSTS