Studia

Jaki kierunek studiów wybrać w 2020 roku?

Posted by Kasia

Niewątpliwie wybór kierunku studiów jest ważnym etapem w życiu każdej osoby, ponieważ decydujesz o swoim przyszłym zawodzie, do którego potrzebujesz niezbędne kwalifikacje. 

Powinieneś dokonać wyboru na podstawie własnych umiejętności i preferencji, uwzględniając przy tym sytuację rynkową.

Obecnie żyjemy w czasach technologicznego postępu. Internet, komputery, różnorodne urządzenia elektroniczne ułatwiają nam rozwiązanie codziennych problemów. Rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji, genetyki, robotyki, nanotechnologii, druku 3D i biotechnologii już stał się częścią naszego życia. W związku z tym z każdym rokiem komputery eliminują coraz więcej stanowisk. Z drugiej strony pojawiają się nowe zawody, powiązane z technologią i obsługą maszyn. Rozwijające się innowacyjne technologie wymagają wyjątkowych umiejętności oraz ludzi z kreatywnym myśleniem. Warto na to zwrócić uwagę przy wybieraniu kierunku studiów w 2020 roku.

Od czego zależy wybór zawodu?

Wybór zawodu zależy od Twoich zainteresowań, umiejętności, zdolności, wieku, możliwości finansowych oraz miejsca zamieszkania. Nawet temperament odgrywa znaczącą rolę. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór zawodu była i nadal jest płaca. Najważniejsze są jednak Twoje cechy osobowe, umiejętności i system wartości. W końcu od nich zależy Twoja predyspozycja do pewnych rodzajów działań.

Najbardziej poszukiwane zawody w roku 2020

Obecnie na rynku występuje poważny niedobór kierowców, sprzedawców żywności, kucharzy oraz specjalistów budowlanych. W związku z tym  mogą oni łatwo znaleźć zatrudnienie. Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch dekad pod wpływem środków masowego przekazu powstała pewna opinia publiczna, podważająca brak prestiżu tych zawodów. Współczesna młodzież koncentruje się zatem na poprawie swojego statusu społecznego, mimo że przedsiębiorstwa, które nie mają specjalistów, podnoszą płace wykwalifikowanych pracowników, poprawiają warunki pracy i zapewniają różne korzyści. 

Natomiast wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników istnieje zapotrzebowanie na lekarzy, nauczycieli, inżynierów i księgowych. Warto również zwrócić szczególną uwagę na zawody, związane z technologią. Są to specjaliści IT, programiści, deweloperzy. Ze względu na gwałtowny postęp automatyzacji i cyfryzacji, uważa się, że są to zawody przyszłości. Ponadto przedstawiciele kierunków technologicznych i inżynieryjnych również są potrzebni na rynku pracy. Zawody ściśle naukowe dopiero zaczęły przeżywać tak zwany “bum”, a więc również brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Ostatnio bardzo się rozwija branża fitness. Masażyści, trenerzy personalni, fizjoterapeuci, dietetycy mają duże zapotrzebowanie w dobie rozwoju korporacji, gdy większość ludzi spędza za biurkiem co najmniej 40 godzin w tygodniu. 

Warto wspomnieć o branży beauty, bez której już nie wyobrażamy naszego codziennego życia. Kiedyś chodziło się do fryzjera od święta, natomiast teraz korzystamy z usług fryzjerskich o wiele częściej, wystarczy drobna okazja lub event w pracy. W związku z tym kosmetycy, manicurzyści, styliści rzęs  oraz barberzy są bardzo potrzebni w salonach urody.

 

Nie ma złych zawodów

Każdy z nas dokonuje wielu wyborów w życiu. Jednak wybór zawodu jest jednym z najważniejszych. Wybranie odpowiedniego zawodu jest okazją do samorealizacji. Im bardziej będziesz lubił swoją pracę, tym skuteczniej ją będziesz wykonywał i tym lepiej wykorzystasz swoje umiejętności i zdolności, które pomagają w spinaniu się po szczeblach kariery. Wszelkiego rodzaju testy, dni otwarte i różne szkolenia pomogą Ci zrozumieć, kim chcesz i kim możesz być. W końcu praca powinna być interesująca i nie ma znaczenia, czy zostaniesz naukowcem, lekarzem, inżynierem czy poetą, najważniejsze jest, aby pamiętać, że nie ma złych zawodów.