Języki obce

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?

Posted by Kasia

We współczesnym świecie istnieje duża potrzeba nauki języka obcego. Znajomość co najmniej jednego języka jest niewątpliwą zaletą. W wielu obszarach działalności konieczna jest znajomość nie mniej niż jednego lub dwóch języków obcych. Większość zagranicznych firm chce mieć pracowników, którzy mają przynajmniej komunikatywny poziom obcego języka. Jest to zrozumiałe, ponieważ z roku na rok coraz więcej firm międzynarodowych współpracuje z firmami zagranicznymi. Dzięki umiejętnościom językowym będziesz w stanie znaleźć obiecującą pracę, a także zrobić dobrą karierę, znaleźć pracę za granicą.

Każdy może nauczyć się języka samodzielnie, ale jest to trudniejsze niż z nauczycielem. Może jest to banalne, ale dzieje się tak dlatego że ogromna większość ludzi nie ma wystarczającej samodyscypliny, aby uczyć się czegoś w domu. Ponadto nauczyciel to osoba, która zawsze poprawi Twoje błędy i pomoże z poprawną wymową albo ze skomplikowaną gramatyką. 

Z czego musisz zacząć naukę niemieckiego?

Po pierwsze, określ cel. Przede wszystkim zadaj sobie następne pytania: 

  1. Dlaczego potrzebujesz tego języka i jak wykorzystasz nową wiedzę? 
  2. Jaki poziom znajomości języka będzie wystarczający?
  3. Ile masz czasu na naukę niemieckiego?

Twój cel musi być osiągalny i jasny. Na przykład możesz chcieć uzyskać certyfikat IELTS poziomu B2. Albo nauczyć się języka, żeby się przeprowadzić do innego kraju na studia.

Po tym, jak określisz swój cel, warto opracować plan jego osiągnięcia. Internet jest pełen kursów, aplikacji, podręczników, wideo, audio i lekcji tekstowych. Jest to bez wątpienia świetne. Jednak do skutecznego uczenia się potrzebny jest system.

Stwórz program zajęć. 

Podziel naukę na tematy i ucz się każdego dnia po np. 30 minut. Jeśli pojawi się zbyt wiele nowych informacji, ryzykujesz, że niczego nie zapamiętasz. Dlatego zamiast 3 godzin nauki jednego dnia w tygodniu, lepiej będzie, jak rozdzielisz je na krótkie zajęcia każdego dnia. Zawsze pamiętaj o motywacji, a szybciej będziesz mógł się wypowiedzieć w języku niemieckim, jeśli dołożysz wszelkich starań.

Stosuj wszystkie metody zapamiętywania.

Skojarzenia, wizualizacja, ruchy podczas wymowy, akronimy, rymy. To wszystko pomoże Ci zapamiętać więcej i szybciej. Ucząc się nowych słów, zawsze twórz spółgłoskę o podobnych skojarzeniach lub całych szeregach asocjacyjnych. Na przykład: słowo dom w języku niemieckim“Hals” może być powiązane ze słowem Maus – mysz.

Zmieniaj metody nauki języka. 

Metod jest naprawdę wiele: wideo, audio, książki, obrazy, animacje i tak dalej. Przeglądanie jest fazą pasywną, podczas gdy tłumaczenie i dialog są aktywne. Oglądaj filmy w języku niemieckim z polskimi napisami. Jest to dobry sposób na ćwiczenie koncentracji, a także pomaga w nauce języka. Natomiast żeby ćwiczyć pisanie w języku niemieckim, warto zajrzeć na tematyczne forum i nawiązać tam tak zwaną współpracę. Polega ona na tym, że uczysz się określonego języka w zamian oferując swoją pomoc w języku ojczystym.

 

Powtarzaj nowe słowa.

Powtarzanie jest sposobem na radzenie sobie ze złą pamięcią. Aby nauczyć się i zapamiętać nowe słowo, należy je regularnie powtarzać, zanim zostanie zapomniane. Staraj się codziennie uczyć nowych słów, powtarzaj je przed snem i po obudzeniu się. Jedną z najbardziej efektywnych metod jest robienie “powtórek” wszystkich słów razem pod koniec tygodnia.

Metoda karteczek.

To kolejny dobry sposób na naukę nowych słów. Idealny dla początkujących. Zalecane jest rozwieszenie karteczek w miejscach, w których nie jesteś zaangażowany w aktywność umysłową i gdzie wykonujesz zwykłą monotonną pracę. Na przykład, jeśli często myjesz naczynia, powieś kilka naklejek z nowymi słowami w pobliżu zlewu. W kuchni innym dobrym miejscem mogą być drzwi lodówki. W łazience blisko lustra. Nieświadomie zawsze będziesz zwracał uwagę na te słowa, dzięki temu szybciej je zapamiętasz!

Nigdy się nie poddawaj.

Rozważ swoje cechy osobiste i wybierz odpowiednie dla siebie zasoby i formaty nauczania się. Ktoś może bez problemu studiować język korzystając z podręczników, a ktoś uczy się języków za pomocą blogów na Instagramie. Przede wszystkim pamiętaj, że warto trenować swój mózg, ponieważ jest to ważne nie tylko w nauce języka niemieckiego, ale także w życiu codziennym.