Praca

Jak napisać CV?

Posted by Kasia

Bądźmy szczerzy: CV nie jest najważniejsze przy ubieganiu się o pracę. Osoba o wyjątkowym doświadczeniu i kompetencjach zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli jej CV zostanie napisane na serwetce. Jednak sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli jeszcze nie należysz do kategorii rzadkich super profesjonalistów. W takim razie dobrze napisane CV zwiększa twoje szanse na wyróżnienie się spośród konkurentów w walce o wymarzoną pracę. Dlatego twoje CV to indywidualna prezentacja, która pozostawia pierwsze, ale najbardziej trwałe wrażenie. Zanim więc je napiszesz, zastanów się, dokąd je wysyłasz, kto je otrzyma, jak zostanie odczytane i do jakiego folderu zostanie umieszczone. Pamiętaj, że zadaniem HR Managera nie jest wybieranie odpowiednich CV, ale odrzucenie nieodpowiednich.

Przejrzenie jednego CV zajmuje średnio około 5–10 sekund. Nie tak dużo, prawda? Dlatego tak ważne jest, aby od razu sprawić pozytywne wrażenie. CV to autopromocja, która powinna pokazać Twoją najlepszą stronę i „sprzedać” Cię pracodawcy. Dlatego Twoim zadaniem jest upewnienie się, że wszystkie punkty CV są  „powiązane” i spójne. 

Możesz napisać CV samodzielnie, korzystając z pomocy specjalisty lub agencji, która świadczy tę usługę. Działa to w ten sposób: specjalista zadaje kandydatowi pytania dotyczące jego doświadczenia zawodowego, osiągnięć i oczekiwań zawodowych. Na podstawie tych informacji przygotowuje CV i, w razie potrzeby, pisze list motywacyjny. Również specjalista doradza kandydatowi, jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także jak najlepiej odpowiadać na pytania pracodawcy w celu uzyskania stanowiska.

Jeśli jednak zdecydujesz się napisać CV samodzielnie, pamiętaj o jego strukturze, która sprawi, że będzie one spójne i zwięzłe:

  1. Twoje imię i nazwisko.
  2. Dane kontaktowe, m.in. telefon kontaktowy, adres mailowy, ewentualnie link do profilu na Linkedln.
  3. Cel. Pracodawca zwykle przeprowadza rekrutację od razu na kilka wolnych miejsc pracy, więc upewnij się, że następnym nagłówkiem po informacjach kontaktowych jest „Cel”. Tutaj powinieneś napisać o jakie stanowisko lub działalność chcesz się ubiegać. W tej sekcji możesz również określić swoje życzenia i wymagania dotyczące przyszłej pracy.
  4. Doświadczenie zawodowe, zawierające stanowisko, obowiązki, sukcesy.
  5. Umiejętności specjalistyczne (m.in. prawo jazdy, znajomość języków obcych, znajomość programów lub języków programistycznych itd.).
  6. Umiejętności miękkie (np. sumienność, samodzielność, wysoka kultura osobista, komunikatywność, rozwinięte umiejętności negocjacyjne, łatwość nawiązywania kontaktów itd.).
  7. Wykształcenie. Wymień instytucje edukacyjne, szkoły, kursy, uczelnie itp., które już ukończyłeś lub w których nadal studiujesz.
  8. Zainteresowania. W tej sekcji możesz wspomnieć o swoich hobbie, a także sposobach, w których spędzasz czas wolny. Może to być gra na pianinie, fotografowanie, albo wspinanie się po górach. Ta część CV odpowiada za nieformalne przedstawienie Ciebie pracodawcy. 
  9. Portfolio. Przedstawiciele takich kreatywnych zawodów jak fotograf, artysta, projektant, dziennikarz, modelka itp. muszą dołączyć portfolio do swojego CV o pracę. Zalecane jest posiadanie go w oddzielnej witrynie internetowej, ponieważ jest to wygodniejsze rozwiązanie jak dla Ciebie, tak i dla pracodawcy.

Pamiętaj, że musisz napisać swoje CV prawdziwie i dokładnie. Twoje myśli powinny być logiczne i konsekwentne. Musi ono być skonstruowane jasno i przejrzyście. Twoim celem jest sprawienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Ostrożnie podkreśl swoje mocne strony i ukryj słabości, a dostaniesz wymarzoną pracę! Powodzenia!