ZDROWE SERCE

Choroby serca u kobiet

Panujące przez wiele lat przekonanie, że kobiety są w mniejszym stopniu narażone na choroby układu krążenia, można odłożyć do lamusa. Niestety, ten medyczny mit sprawia, że kobiece problemy z sercem często są diagnozowane później niż byłoby to możliwe przy szybkim wyłapaniu symptomów. Nietypowe objawy utrudniają rozpoznanie źródeł dolegliwości. Kobiecy zawał serca można pomylić z innymi chorobami. U mężczyzn objawia się on silnym, promieniującym z klatki piersiowej do lewej ręki lub do żuchwy bólem. U kobiet pojawia się duszność, osłabienie i ból w nadbrzuszu. Również przyczyny dolegliwości u mężczyzn i kobiet mogą się różnić.

SERCE 683x1024 Choroby serca u kobiet

Powody kobiecych problemów z sercem

Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia wzrasta u kobiet po menopauzie. Obniża się wtedy poziom estrogenów, które chronią naczynia krwionośne przed utratą elastyczności i sprawiają, że przed menopauzą kobiece serce ma dodatkowe wspomaganie, którego brakuje mężczyznom. Młode kobiety również jednak są narażone na problemy, których przyczyną jest styl życia. Codzienne obowiązki, stres, zaniedbania dietetyczne oraz używki, które często są wykorzystywane, żeby odreagować zbyt szybki i intensywny tryb życia, wprowadzają do układu krążenia niezłe zamieszanie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu, brak ruchu, nadwaga, latami wypracowane nadciśnienie, a nawet przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych mają wpływ na metrykę naszego serca, które może zacząć sprawiać problemy już w młodym wieku. Za powiększającą się liczbę pacjentek kardiologicznych paradoksalnie odpowiada również pozytywne zjawisko – żyjemy coraz dłużej i w pewnym momencie nasze serca potrzebują już wspomagania.

Jak zapobiegać chorobom serca

Ryzyko chorób układu krwionośnego znacznie zmniejsza zdrowy tryb życia. Dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom fizycznym, dbałości o odporność na stres i zminimalizowaniu wpływu czynników negatywnych, takich, jak używki możemy cieszyć się dobrą kondycją serca przez długie lata. Oczywiście, osoby, które mają problemy zdrowotne wynikające z obciążenia genetycznego i wrodzonych wad muszą znajdować się pod opieką lekarską w każdym wieku. Częstszymi wizytami u kardiologa powinny zainteresować się również kobiety po menopauzie. Nawet jeśli do tego momentu układ krwionośny funkcjonował bez zarzutu, warto kontrolować jego stan. Należy też wtedy szczególnie uważnie przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Na problemy z sercem powinny uważać zwłaszcza kobiety, które palą papierosy oraz mają nadwagę.

Na co chorują kobiety

Czasami zmiana trybu życia pojawia się zbyt późno lub też nie jest ona tak skuteczna, jak powinna. Jednym z najpowszechniejszych problemów z układem krwionośnym jest nadciśnienie, które wpływa na cały organizm, nie tylko na funkcjonowanie serca. Poważnym wrogiem dla serca jest też wysokie stężenie złego cholesterolu i zwężanie się tętnic w wyniku miażdżycy. Tryb życia często wpływa na powstawanie zakrzepicy żył głębokich. Osoby starsze narażone są na powikłania związane z innymi problemami zdrowotnymi, skutkami udaru czy zawału serca oraz najczęściej występującą po 65 roku życia wadę serca, czyli zwężenie zastawki aortalnej. U nich pojawiają się też często przeciwskazania do przeprowadzenia standardowego leczenia ze względu na inne schorzenia.

Leczenie najnowszej generacji

W niektórych przypadkach tradycyjne leczenie nie przynosi zadowalających skutków. Obecnie, dzięki rozwojowi medycyny, można uniknąć chociażby powikłań klasycznej operacji kardiochirurgicznej wymiany zastawek. Osoby starsze i z wadami narażone są podczas takiego zabiegu na duże ryzyko. Małoinwazyjne operacje zastawek pozwalają je zminimalizować. Chorobę wieńcową do niedawna leczyło się za pomocą wszczepiania tradycyjnych stentów, co mogło prowadzić do zakrzepów i ponownego zwężenia światła tętnicy. Dziś coraz częściej stosuje się stenty, które uwalniają leki zapobiegające powikłaniom oraz wykonane są z polimerów, które po wykonaniu swojego zadania, rozpuszczają się. Klasyczny rozrusznik serca zastępowany jest dużo mniejszym urządzeniem nowszej generacji, które nie posiada elektrod. Stosowane przez wiele lat leki na zakrzepicę oraz obniżające stężenie cholesterolu również mają zastępstwo. Inhibitory PCSK9 poleca się pacjentom z podwyższonym cholesterolem, u których terapia statynami nie przynosi efektów lub wywołuje niepożądane skutki. Nowe antykoagulanty z kolei zapobiegają powstawaniu zakrzepów w sposób dużo bardziej skuteczny niż antywitaminy K i nie wymagają tak częstej kontroli stężenia w organizmie w trakcie terapii.

 

RELATED POSTS